Who's who

Ms Rachel Cashman

Chair - Local Authority

 
date of appointment
20/03/2017
current term of office start date 20/03/2017
term of office 4 years
date end of service due 19/03/2021
appointed by elected by staff
declaration of interests none
governance at other institutions none
% attendance  100%
 

Mr Paul Paul Eddy

Vice Chair - Co-Opted - H&S

 
date of appointment 11/05/2010
current term of office start date 15/07/2015
term of office 4 years
date end of service due 14/07/2019
appointed by Governing Body
declaration of interests none
governance at other institutions none
% attendance  100%
 

Ms Clare Bradley

Parent Governor - Safeguarding

 
date of appointment 29/11/2013
current term of office start date 29/11/2013
term of office 4 years
date end of service due 128/11/17
appointed by elected by parents
declaration of interests none
governance at other institutions none
% attendance  71%
 

Mrs Barbara Barbara Danahar

Co-Opted - Finance

 
date of appointment 01/03/2011
current term of office start date 15/07/2015
term of office 4 years
date end of service due 14/07/2019
appointed by Governing Body
declaration of interests none
governance at other institutions none
% attendance  71%
 

Mr Ben Marle

Co-opted Governor - Premises

Previously a Teaching assistant for 6 year and playworker for 9 years in North London schools, Ben joined the Balfour staff team in 2002 as a premises manager in KS2 until 2015 when he was assigned to look after both sites. Ben has been a governor for the junior School for 2 full terms and one full term for the merged school until 2015, then recently came back to the Governing body after a break to concentrate of his career development. Ben is a co-opted governor and is currently undertaking all the governor support training courses necessary to fulfil his role efficiently. Areas of expertise: building maintenance and site managing, and all aspects of health and safety management in educational settings.

 
date of appointment 04/04/2017
current term of office start date 04/04/2017
term of office 4 years
date end of service due 03/04/2021
appointed by Governing Body
declaration of interests Union rep, member of staff
governance at other institutions none
% attendance  100%
 

Mr Jonathan Cooper

Co-opted Governor - Data

 
date of appointment 04/04/2017
current term of office start date 04/04/2017
term of office 4 years
date end of service due 03/04/2021
appointed by Governing Body
declaration of interests parent
governance at other institutions none
% attendance  100%
 

Miss Rachel Hunter

Staff Governor

 
date of appointment 20/03/2017
current term of office start date 20/03/2017
term of office 4 years
date end of service due 19/03/2021
appointed by elected by staff
declaration of interests member of staff
governance at other institutions none
% attendance  100%
 

Ms Clare Kitchen

Parent Governor

 
date of appointment 16/12/2016
current term of office start date 16/12/2016
term of office 4 years
date end of service due 15/12/2020
appointed by elected by parents
declaration of interests parent
governance at other institutions none
% attendance  100%
 

Mr Steven Howard

Parent Governor

 
date of appointment 16/12/2016
current term of office start date 16/12/2016
term of office 4 years
date end of service due 15/12/2020
appointed by elected by parents
declaration of interests parent
governance at other institutions none
% attendance  80%
 

Mr Pierre Dowsett

Co-opted Governor - SEN

 
date of appointment 18/01/2017
current term of office start date 18/01/2017
term of office 4 years
date end of service due 17/01/2021
appointed by Governing Body
declaration of interests parent
governance at other institutions none
% attendance  50%
 

Mr Nick Taylor

Co-Opted

 
date of appointment 15/03/2017
current term of office start date 15/03/2017
term of office 4 years
date end of service due 14/03/2021
appointed by Governing Body
declaration of interests none
governance at other institutions none
% attendance  75%
 
EX-MEMBERS

Mr Derek Betts

Associate Member

 
date of appointment 08/06/2011
term of office 1 year
date end of service due 15/07/2016
pecuniary interests none
governance at other institutions none
material interests arising  none
% attendance 80%